Tábory SVAMP

Letní dětský tábor SVAMP je určen pro děti od 8 do 15 let (výjimky jsou možné po dohodě). Naše tábořiště se nachází v pěkném prostředí na konci vesnice Vítězná - Hájemství, nedaleko od Dvora Králové (Královéhradecký kraj). Přihlášku na tábor je možné stáhnout na stránkách věnujících se přímo táboru 2022.

Prostředí a ubytování

Hájemství - tábořiště
Tábořiště Kuželka - celkový pohled

Tábor se nachází v areálu Kuželka v těsné blízkosti lesa v obci Hájemství. V areálu je postaveno 30 stanů s podsadou pro děti a 2 chatky určené pro menší děti. Celková kapacita tábořiště činí 80 osob. K dispozici je dále dobře vybavená kuchyně, jídelna a klubovna. Sociální zařízení tábora plně odpovídá hygienickým předpisům pro letní dětské tábory (splachovací WC, umývárna a sprcha se nachází v přilehlé budově).

Zázemí tábořiště

Hájemství - tábořiště
Tábořiště Kuželka - pohled na ohniště

K dispozici jsou volejbalové a fotbalové hřiště, jež se nacházejí přímo v areálu tábořiště, rozlehlá louka pro další hry, stolní tenis, šipky, frisbee a další sportovní vybavení. Kuchyň je vybavena dle platných hygienických norem, děti dostávají jídlo pětkrát až šestkrát denně a pitný režim je zajištěn po celý den.
Další fotky tábořiště.

Doprava

Doprava na tábor je individuální. Díky tomu, že rodiče přivezou své dítě do tábora sami, mají možnost se seznámit s prostředím, kde bude jejich dítě trávit část prázdnin. Stejně tak mají možnost se seznámit s hlavní vedoucí, zdravotnicí a samozřejmě i s dalšími vedoucími, kteří se budou o děti po čtrnáct dní starat.

Obec Vítězná – Hájemství se nachází nedaleko hlavní trasy Jičín – Nová Paka – Trutnov, 13 km jižně od Hostinného, 10 km severně od Dvora Králové nad Labem (mapa).

Program

Táborový čas dětí je vyplněn především těmito třemi, vzájemně se doplňujícími částmi:

  • Celotáborová etapová hra - Během dne bývá minimálně jedna, standardně však spíše dvě (ve výjimečných případech i tři) větší táborové hry, které postupně provádí táborníky skrze příběh etapové hry. Táborníci jsou v etapové hře rozděleni do smíšených oddílů, jež spolu vzájemně soupeří o celkové vítězství ve hře.

  • Skupinový program - Skupinový program probíhá ve skupinách vrstevníků. Jedná se především o různé sportovní (fotbal, přehazovaná, vybíjená, koupání, výlety do okolí) a zájmové činnosti (korálkování, uzlování, zdravověda apod.), které mohou děti provádět ve skupinách.

  • Volnočasové aktivity - Do této části patří posezení u táboráků s kytarou, různé soutěže, karneval či diskotéka. Tedy činnosti, jež připravujeme pro všechny táborníky i vedoucí.

Co je to fuskáč a jak ho vyrobit

Fuskáč je herní pomůcka připomínající jakýsi míček, který se používá při bojových hrách k vybíjení protivníků. Vyrábí se ze starých ponožek, které se vycpou novinovým papírem. Ukázkový postup na videu.

Historie táborů
Rok Etapová hra Podrobnosti
2021 Bylo, nebylo Hlavní vedoucí: Petr Hron
Programová vedoucí: Aneta Šindelářová, Míša Hriciková

Bylo, nebylo
Úvodní obrázek k etapové hře "Bylo, nebylo"

Pohádky existují. A v jedné z nich temný, zlý čaroděj Gawain Magnus všechny postavy z Pohádkové říše zaklel a uvěznil v zapadlé vesničce ve světě lidí. Na svoji skutečnou totožnost si nepamatují, žijí celkem běžné životy a ani jim není divné, že vesnici nikdo z nich neopouští, vůbec nestárnou a v rukách starosty je soustředěna veškerá moc.

Podle legendy mohou kletbu zrušit jenom ti, kteří byli z Pohádkové říše zachráněni ještě před tím, než kletba zasáhla celé království.

Kdo jsou ti neznámí hrdinové? Podaří se jim všechny zachránit a vrátit je zpět do Pohádkové říše? Dokáží porazit Magnuse? Bude mít pohádka šťastný konec? Bez tebe určitě ne! Přidej se k záchrannému týmu a najdi v sobě hrdinu! Pojeď s námi v létě na pomoc pohádkám!

2020

Tak vůbec poprvé za celou naši historii se tábor kvůli zhoršené zdravotní situaci nekonal. Doufejme, že to bylo i naposledy.

2019 Vikingové Hlavní vedoucí: Petr Hron
Programová vedoucí: Aneta Šindelářová, Míša Hriciková

Vikingové
Úvodní obrázek k etapové hře "Vikingové"

Kolik životů zničil?
Kolik lidí proti sobě vzpříčil?
Rudý vous a dlouhý rudy vlas,
to jest, co hned zaskočí Vás.
Moře šumí, vlny duní,
Erik stojí na výsluní.
S družinou svoji plaví se,
Anglie strachy bortí se.
Ukáž sílu, odvahu a vřavu v boji,
předveď co umíš se zbraní svojí.
Vikingem se staň,
svou rodnou zemi braň.
A když mu pomůžeš,
odměny se domůžeš.

Život Vikingů pod vedením Erika Rudého. Zažij s námi strastiplné a dobrodružné plavby po moři, bitvy ale i budování nových osad.

2018 Cesta kolem světa Hlavní vedoucí: Marie Kavková
Programoví vedoucí: Aneta Šindelářová, Míša Hriciková

Lovci mamutů
Úvodní obrázek k etapové hře "Cesta kolem světa"

Píše se rok 1872, 2. října. V londýnském Reformním klubu se právě schází pár anglických gentlemanů: bohatý, samolibý bankéř pan Salliven a odvážný dobrodruh Phileas Fogg. Oba právě studují plátek novin, ve kterém stojí, že železniční trať v Indii je konečně dostavená a nově otevřená. Redaktor, který článek napsal, tvrdí, že nyní lze procestovat svět za 80 dní. Salliven prohodí pár pochybných slov o nesmyslnosti splnění redaktorovi hypotézy. Galantní hrdý Phileas Fogg nabídne Sallivenovi sázku, že procestuje svět za 80 dní. Vítěz té sázky vyhraje 50 000 dolarů.

2017 Indiáni Hlavní vedoucí: Bára Vaňková
Programová vedoucí: Marie Kavková

Indiáni
Úvodní obrázek k etapové hře "Indiáni"

Život na severoamerických pláních nikdy nebyl jednoduchý. Krajina je drsná a divoká, ale tomu, kdo se v ní naučí žít, se dokáže bohatě odměnit.

Po stovky let se život Indiánů odehrával v neměnném koloběhu. Kmeny mezi sebou válčily a zase se usmiřovaly, indiánská sídliště vznikala a zanikala, sucho a neúrodu střídala hojnost a radovánky. Cosi se ale změnilo. Do jejich země přišly bílé tváře a s nimi podivné, užitečné ale také nebezpečné myšlenky a nástroje, které porušily dávný řád a hrozí jejich svět zničit, stejně jako ho mohou pomoci zachovat. Každopádně nic už nebude stejné jako dřív…

…Slunce se sklání nad prérií a na obzoru se objevuje osamělý jezdec. Je od hlavy k patě oblečený v kůži a černé vlasy mu přidržuje nádherná čelenka s bílými pery. Ve strohé tváři má odhodlaný výraz. Ať už je jeho cíl jakýkoliv, zdá se, že udělá vše proto, aby ho získal.

2016 Trosečníci Hlavní vedoucí: Matěj Žáček
Programová vedoucí: Marie Kavková

Lovci mamutů
Úvodní obrázek k etapové hře "Trosečníci"

Po tvrdém nárazu jsme měli plné ruce práce s hašením požáru a záchranou zraněných. Teprve po několika hodinách jsme si mohli oddechnout a porozhlédnout se na místě, kde jsme se ocitli shodou nešťastných okolností.
Zjistili jsme, že jsme uprostřed hustého lesa, pravděpodobně v mírném pásmu. Svítání. Vzdálené zvuky zvěře. Všechno vypadá obyčejně, ale přece...
Něco je vlastně docela jinak.

2015 1930 Hlavní vedoucí: Matěj Žáček
Programová vedoucí: Marie Kavková

1930
Úvodní obrázek k etapové hře "1930"

Stejně jako pokaždé, když jsem byl navštívit svého dědu, tak se mi jal vyprávět jeden z příběhů z jeho mládí. Většinou mě poslouchání moc nebavilo, ale tentokrát to bylo jiné. Jeho příběh byl opravdu fascinující a tak se vám ho pokusím převyprávět.

„To tenkrát v roce 1930, když jsme se konečně dokodrcali do Chicaga. To v ulicích zrovna řádila mafie. Na silnicích nablejskané bouráky, mafiáni nosili dlouhé kabáty a klobouky. V barech hrála prvotřídní muzika. Člověk si tehdy musel dávat opravdu pozor, s kým bude zadobře. Zvláště pokud chtěl mít svůj vlastní obchod nebo nějakou lepší práci. Tehdy nebylo radno pohněvat nějakého mafiána, zvláště pak takového, který si nárokoval kontrolu nad oblastí, kde jsi zrovna žil. A pokud jsi se náhodou nachomítl k situaci, kdy mafiáni řešili své problémy, bylo lepší vzít nohy na ramena a dělat, že jsi tam nikdy nebyl. Jenže kdo to měl předem vědět? “

2014 Lovci mamutů Hlavní vedoucí: Matěj Žáček
Programová vedoucí: Marie Kavková

Lovci mamutů
Úvodní obrázek k etapové hře "Lovci mamutů"

V dobách předávných, dlouho zapomenutých, kdy se po naší zemi ještě proháněli tvorové jen těžko představitelných tvarů a rozměrů, kdy život pralidí sužoval všudypřítomný led, putoval naší kotlinou kmen lovců od Ptačí hory. Chceš zjistit jak strastiplné bylo zjískávání potravy? Budování obydlí a získání a ochrana nejcennějšího pokladu - ohně? Tak neváhej a pojeď s námi na tábor.

2013 Záhada Hlavolamu Hlavní vedoucí: Bára Vaňková
Programoví vedoucí: Marie Kavková, Matěj Žáček

Záhada hlavolamu
Úvodní obrázek k etapové hře "Záhada hlavolamu"

Ve staré a ponuré pražské čtvrti, jíž nikdo nikdy neřekl jinak než Stínadla, se začínají dít divné věci. Místní hoši, sami sebe nazývající Vontové, vždy byli jednotní proti chlapcům z jiných městských čtvrtí. Do tajuplných Stínadel se každý bál vstoupit, místní děvčata i chlapci byli velmi nepřátelští a s nikým se nechtěli o svá tajemství dělit.

Nyní to však ve Stínadlech vře! Vont stojí proti Vontovi a celá Stínadla jsou najednou neklidná. Proč, ptáte se? Tomu se snaží přijít na kloub pět chlapců z klubu Rychlých šípů, žijících v sousední čtvrti. Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červe­náček ani Rychlonožka se dobrodružných výprav za záha­dami ukrytými v křivolakých temných ulič­kách nebojí.

2012 Dvanáct a jeden úkol pro Asterixe Hlavní vedoucí: Bára Vaňková
Programoví vedoucí: Pavlína Provazníková, Jiří Tomášek

Dvanáct a jeden úkol pro Asterixe
Úvodní obrázek k etapové hře "Dvanáct a jeden úkol pro Asterixe"

Kolem roku 50 před narozením Krista byla celá Galie, dnes známá pod jménem Francie, pokryta hlubokými, majestátnými lesy. Po urputných bojích se místní obyvatelé museli sklonit před římskými legiemi vedenými proslulým vojevůdcem Gaiem Iuliem Caesarem. Celá Galie se tak stala provincií věhlasné Říše římské… Skutečně je tomu tak? Opravdu celá Galie?

Kdesi na severu, v Armorice, odolává jedna malá vesnička už po řadu let neporazitelným římským legiím. A je to hlavně zásluhou moudrého Asterixe, nejlepšího válečníka osady, a jeho statečného a věrného přítele, siláka Obelixe. Ti dva spolu zažili již nejedno dobrodružství, ale to největší, to největší je teprve čeká. Prožijte ho s námi!

2011 Na křídlech pegasa Hlavní vedoucí: Bára Vaňková
Programoví vedoucí: Pavlína Provazníková, Jiří Tomášek

Na křídlech pegasa
Úvodní obrázek k etapové hře "Na křídlech pegasa"

Bělostné věže Džoffy, nejskvost­nějšího města na celém fénickém pobřeží, jsou zahaleny černým suknem. Městem se šíří zděšení a strach. To princezna Andromeda zastínila svojí nadpozem­skou krásou i samotnou bohyni Héru, ženu hromo­vládného Dia. Takové rouhačství však nemůže zůstat nepotrestáno! Nebude-li Andromeda do novoluní obětována bohům, z temných mořských hlubin povstane poslední z Titánů, strašlivý Kraken, a Džoffa bude smetena z povrchu zemského.

Jen jediný muž, Perseus, syn Dia a dívky Danae, nehodlá té krutosti nečinně přihlížet. S hrstkou věrných vydává se na pouť plnou zoufalství a beznaděje, na pouť za záchranou své lásky, Andromedy. Dokáže však překonat nástrahy, jež uchystali mu bohové i lidé? Zvládne Andromedu zachránit dříve, než na nebesa vyhoupne se nový měsíc? Jak by to jen mohl stihnout? Snad jen… snad jen na křídlech pegasa.

2010 Dead or Alive! Hlavní vedoucí: Bára Lebdušková
Programoví vedoucí: Pavlína Provazníková, Jiří Tomášek

Dead or Alive!
Úvodní obrázek k etapové hře "Dead or Alive!"

Slunce se nacházelo v nadhlavníku a nemilosrdně pálilo. Jimu Carterovi stékal pot ze zpoceného čela přímo do očí. Zamrkal, aby si pročistil zrak, a pozorně se znovu zadíval na muže uvolněně stojícího proti němu, jehož tvář zakrýval ošoupaný širák. Všude byl klid. Jen ztichlou ulicí hnal syčící vítr oblaka prachu a na zrezivělých řetězech skřípavě povr­závala vývěsní deska s neuměle vyvedenými písmeny 'SALOON'. Náhle na kostelní věži přeskočila ručička a rozezněl se zvon. Bylo pravé poledne. Ulicí práskl jediný výstřel. Jimův hrudník explodoval strašlivou bolestí. Klobouk se mu svezl na stranu a kolena se pod ním podlomila. Upadl do prachu. Poslední, co spatřil, byla karmínově rudá krev vsakující se do bílého písku. A černá silueta muže svírající dosud kouřící kolt. Pak již neviděl vůbec nic...

Za dalekými horami, dravými řekami a vyprahlou pustinou leží Západ. A tam, skryto ve stínu věčně zachmuřených kopců, se rozkládá staré hornické městečko Broken Hills. Od té doby, co se v kopcích za městem našlo zlato, je zde zase živo. Zase zde zní dusot koňských kopyt, voní spálený střelný prach, whiskey teče proudem a ozývá se výskot tanečnic. Ale prokleté zlato láká i muže s minulostí temnější než hlubiny Pekel. Muže, jejichž portréty visí na každé křižovatce. Muže označené cejchem 'mrtvý nebo živý'. DEAD OR ALIVE!

2009 Mlhy nad Albionem Hlavní vedoucí: Bára Lebdušková
Programoví vedoucí: Pavlína Provazníková, Jiří Tomášek

Mlhy nad Albionem
Úvodní obrázek k etapové hře "Mlhy nad Albionem"

Slyš, poutníče, příběh z dob již předlouho ztracených v mlhách zapomnění. Tehdy nad vysokými věžemi mocného Kamelotu třepo­taly se ještě bílé praporce krále Artuše s drakem rudým jako krev, po zelených kopcích hrdého Albionu rozléhal se dusot kopyt ušlechtilých ořů a zemí řinčely ostré meče vedené silnými pažemi mužů chrabrých srdcí, by chránily slabé a bezbranné. Z těch dávných časů je náš příběh. Příběh o velkém přátelství a podlé zradě, horoucí lásce a spalující nenávisti.

Budu tvým průvodcem v těch mlhách, jež halí prastarý ostrov Albion. Dobře je znám. A že ty neznáš mé jméno? Jsem Myrddin Emrys, poutníče. Jsem Merlin.

2008 Pod pirátskou vlajkou: Přízrak Sargasového moře Hlavní vedoucí: Bára Lebdušková
Programoví vedoucí: Pavlína Provazníková, Jiří Tomášek

Pod pirátskou vlajkou
Úvodní obrázek k etapové hře "Pod pirátskou vlajkou: Přízrak Sargasového moře"

Nezměrné jsou modravé dálky širého moře, nekonečná jest volnost v našich srdcích. Slyšte píseň větru tančícího v lanoví. Křik racků. Řev bouře rvoucí plachtoví. Bělostná je pěna rozrážených vln, černější než hlubiny pekla je vlajka, jíž upsali jsme duši.

Však ty, suchozemská kryso, máš odvahu vstoupit mezi nás? Myslíš, že překonáš nástrahy moře? Porazíš mořské stvůry? Odoláš zpěvu sirén? Že získáš bohatství a slávu a neskončíš v okovech? Nebojíš se?! Pak vítej v Bratrstvu! Vzhůru na palubu!!!

2007 Ve stínu pyramid Hlavní vedoucí: Radek "Austin" Lev
Programoví vedoucí: Pavlína Provazníková, Jiří Tomášek

Ve stínu pyramid

Vydejte se s námi do dávných časů, kdy se zdi ještě rozestavěných pyramid shlížely v zelených vodách posvátné řeky Nil a faraon, živoucí potomek boha Slunce, vládl svou pevnou rukou nezměrné říši Egyptu.

Město mrtvých je pusté, jen pouštní vítr šepotá o dávných příbězích a dě- sivých tajemstvích ukrytých v jeho rozvalinách. Odvážíte se do něj vstoupit a vrátit se do dob faraonů? Horké egyptské slunce nemilosrdně pálí, zrada číhá na každém kroku a krokodýlové mají opravdu hlad...

2006 Tajné pověsti české Hlavní vedoucí: Marek "Námořník" Hammerschmied
Programový vedoucí: Veronika "Verda" Stará
2005 Z pohádky do pohádky Hlavní vedoucí: Jan "Edher" Svoboda
Programový vedoucí: Veronika "Verda" Stará
2004 Boadicae Hlavní vedoucí: Jan "Edher" Svoboda
Programový vedoucí: Veronika "Verda" Stará
2003 Mount Everest Hlavní vedoucí: Jan "Edher" Svoboda
Programový vedoucí: Veronika "Verda" Stará
2002 Válka růží Hlavní vedoucí: Jan "Edher" Svoboda
Programový vedoucí: Marie "Mel" Kučerová
2001 Expedice Sahara Hlavní vedoucí: Jan "Edher" Svoboda
Programový vedoucí: Veronika "Verda" Stará
Tábory

Vstupní brána
Stany
Ohniště
Pohled na tábořiště od ohniště
Záchody
Záchody
Záchody
Umývárky
Umývárky
Jídelna zvaná Krčma
Kuchyň
Kuchyň
Hřiště
Hřiště